Rozbudowa układu graficznego Atari 8–bit do Atari 64–bit


Atari 64–bit Project

Elements of project done and working – 64–bit architectures

Remindin’ history of XXI–th cent. beginnings…


 

Atari 64–bit Project, Poland, UE ‚2015–2016

Atari 64–bit RAM – ANTIC–64 – Standard Registers – General Description

Atari 64–bit GTIA–64 – General Description


Przeniesienie tematu z komentarzy ze strony wydarzeń – ‚Pixel Heaven 2015 Zapraszamy':


Smaku @2015–09–28 22:46:09

Jeszcze w kwestiach grafiki do Atari 8–bit uzupełniając, żeby móc iść dalej sensownie z rozbudową do Atari 64–bit.

Czy ktoś dysponuje, albo wie, gdzie kliknąć w emulatorach, żeby uzyskać tryby graficzne Atari 65XE standardowe poszerzone w skalach obranych? Chodziłoby mi o przykładowo: tryb graficzny x2 lub x3 lub x8, etc. i analogicznie paleta kolorów, aż do max możliwości sprzętowych, lub dowolnych systemu operacyjnego, w którym uruchamiam emulator. Wystarczyłoby do 64–bit color.

Potrzebowałbym emulator standardowy z dodatkiem, w którym mógłbym mieć tryby wymuszone na moje życzenie w postaci standardowych skalowanych zmienną naturalną od 1 do 16 powiedzmy, lub 256, żeby nie zużywać pamięci za dużo na zmienną skalującą (do bajta wielkości max).

Żeby przykładowo z 300×200 móc mieć 600×400, a z trybu 192×160 mieć 384×320, itp. – tylko skalowanie przez zmienną naturalną bajtową – ale realnie chciałbym to widzieć na ekranie Atari (każdy tryb, który chcę) i w palecie kolorów skalowanej analogicznie, lub do wyboru: 2, 4, 8, 16, 32, 64, etc., aż do 64–bit.

Żebym miał na czym pracować… fajne gry by były na takiej grafice.

I tryb 320×200 obowiązkowo, bo wg tego trybu skalowałbym kolejne: 640×400, albo 640×480, itp. – w skali TV 4:3 i kinowej 16:9, a ta proporcja 14xileś (bardzo szeroka wąska), to ewentualnie jako dodatek – zobaczę, czy się przyda. Do westernów z Clintem Eastwoodem może najwyżej i Winnetou jakieś – dziki zachód, panorama, itp. …


Przy poszukiwaniu jakichkolwiek wersji 64–bitowych Atari na początku tego roku (marzec 2015 zdaje się) trafiłem na tego Jaguara, ale wydał mi się tylko konsolą do gier typu Nintendo. Na pewno przejrzę dokładniej specyfikację techniczną, żeby wiedzieć, ale to chyba nie jest typowy komputer do użytku każdego możliwego, jak Atari 65XE? Takie odniosłem wrażenie, że to nie PC–et otwarty, ani Atari 65XE 64–bitowy, tylko Nintendo.

Na pewno zobaczę szczegółowiej jakie rozwiązania zrobili techniczne. Chodzi mi o czystą i pełną architekturę komputera osobistego 64–bit – jak PC 16, czy 32 bit, ale 64–bit (procesor, układy, wszystko na czystej architekturze 64–bit – bez układów jakichkolwiek o niższych szerokościach, które mogłyby spowalniać całość i zniżać do architektur mieszanych bezsensownych i gruzu czyli).

Na etapie aktualnym potrzebuję zobaczyć sensowność i ‚ładność’ i użyteczność układów graficznych w postaci opisanej na wstępie wątku.

Wystarczy emulowanie tego, o czym opowiadam na podstawie układów Atari 65XE – w przeskalowaniu, a nie inne układy i robione dowolnie.

Stąd zobaczę potem Jaguara, co zrobili, ale na pewno nie o to mi chodzi. Jak wyżej.


Chodziło mi raczej o styl budowy komputera – architekturę całą – do gier, lub do pracy dowolnej. Jak różnica między PC–tami, a konsolami do gier. W tym sensie Jaguara zapamiętałem jako coś podobne do Nintendo, czy PlayStation, czy inne konsole do gier – bez znaczenia.

A już skoro te N64 przejrzałem pobieżnie – czegoś tu brakuje. Powolne to jest w jakimś sensie wymuszonej płynności powolnej, że nie ma lekkości i oddechu w grze, jakby ciągnęło się po klatkach powolnie pokazywanych, zamiast czuć lekkość gry w dżojstiku i grając – widząc, czując, że się gra, lub nie bardzo – tak wnioskuję z tych filmików, ale może akurat tak zrobili te filmy. Nie wiem. Nie znam tych rzeczy.

Poszukam sobie tego Jaguara z ciekawości. Chodzi mi o architekturę czysto 64–bitową, nie wymuszaną na siłę, żeby krzyczeć w sposób marketingowy ‚oto mamy prawdziwy 64–bitowy procesor’, etc. etc. – bo to typowe dla marketingu i bubli. Na pewno 100% szmelc. Nie o to mi chodzi.

Potrzebuję czystą, sprawną, pełną i stabilną maszynę opartą na architekturze 64–bit – wszystkie układy, żeby nie było co wspominać w kwestiach jakichś układów innych, czyli 32, 16, 8 – że to nie istnieć ma, a jedynie jako dzielenie stabilnych elementów elektronicznych danych raz programowo według specyfikacji dowolnych programowych, jak w Atari 65XE były słowa 8–bitowe i taka jest architektura całego Atari, a że korzysta się z różnych bitów jako różne rejestry i wskaźniki, albo łączy 1–bajtowe komórki po dwie i więcej, żeby uzyskać adresy 2–bajtowe, etc. etc. – to już wynika z architektury wyższego poziomu – też w sumie sprzętowej, ale jednak wiadomo, że upakowane jest wszystko odpowiednio, żeby mieć sprawną i dobra maszynę na słowach JEDYNIE 8–bitowych, czyli komórkach sprzętowych 8–bitowych.

I o to by mi chodziło. Mieć architekturę czystą 64–bitową bez jakichkolwiek układów w innych szerokościach i dopiero można zacząć zabawę w komputer współczesny, który zacznie nową erę w historii komputerów. Bez takiej czystej architektury pełnej 64–bitowej komputera osobistego – do zastosowań analogicznych i otwartych jak PC–ty 16–bitowe, czy 32–bitowe i komputery wcześniejszych epok, czyli 8–bitowe Atari 65XE itp. – nie ma co się babrać w marketing i pracę nawet nad czymkolwiek, bo byłoby to absolutnie gruz i armagedon, czyli jak zawsze w marketingu – czyli w szmelcu guaranteed forever only 100%.

Oczywistości…

Przejrzę potem… chyba Intel i ten drugi na ‚A’ robili coś z procesorów 64–bitowych, ale pewnie też na szynach mniejszych szerokości, czyli armagedon. Przejrzeć warto pewnie…

I będę mógł wrócić do swojej roboty spokojnie Atari 64–bit.

Stąd zbieram informacje, które mi są potrzebne na etapie projektu, żeby uzyskać to, co powyżej opisuję: czystą perfekcyjną architekturę komputerową 64–bit i można oddychać i pracować na następne 30, a może i 100 lat… bo więcej nie potrzebne nikomu – jak zawsze mówi się w dziedzinie komputerów…

… będzie wiadomo, jak będzie się korzystało – samo zawsze wychodzi z czasem, jedynie oczywistości…

DS`.
OCT.01.2015.
Atari 64–bit Project – tmp comments


Dla zainteresowanych programowaniem w dowolnym języku programowania… i dla nie znających języków programowania…


Konkurs na napisanie najlepszej i najszybszej i najekonomiczniejszej metody (algorytmu) realizującej wszystkie 100% funkcje ANTIC Atari XL/XE.

Nagroda w konkursie: działający ANTIC własny do zastosowań w technikach wyświetlania obrazów sterowanych, oraz radość własna wieczna z osiągniętego sukcesu własnego.

1. Etap konkursu: Jak zacząć?
2. Etap konkursu: Jak to zapisać sensownie w języku programowania, lub na kartce papieru, krok po kroku (metoda automatyczna).
3. Etap konkursu: Czy to najszybsza metoda?…
4. Etap konkursu: Teraz, czy działa? => zastosowania i testy.
5. Etap konkursu: Jak to można przyspieszyć, żeby szybciej się nie dało?
6. Etap konkursu: Jak to sobie rozbudować, lub coś zmienić, żeby mieć kosmiczny procesor graficzny własny do robienia (wyświetlania) obrazów dowolnych, jakie by się chciało (o dowolnych parametrach określonych do zrealizowania przez ANTIC własny zrealizowany programowo).
7. Etap konkursu: Zrobić i testować, potem optymalizować, skracać, poprawiać, wymyślać nowe, normalizować AŻ ‚mam super procesor graficzny własny, hura!’.
8. Etap konkursu: teraz inne procesory sobie zaprogramuję i stworzę samodzielnie…

RUN[]

… przykład programowej modyfikacji ANTIC do wykorzystania nowo stworzonego procesora na bazie ANTIC do realizowania sprzętowych okienek:

– uzupełnić listę rozkazów ANTIC, lub zmodyfikować realizowanie linii skaningowej przez ANTIC w taki sposób, żeby ANTIC obsługiwał wiele Display List do realizowania jednej Display Listy wyświetlanej, np.:

a) n okienek (n osobnych Display List) – każda DL jest realizowana przez inny program (aplikację), lub proces, który wizualizuje efekty swojej pracy na swojej własnej przydzielonej, lub oznaczonej aktualnie DL

b) ANTIC zbiera listę n Display List przy każdym wyświetleniu jednej ramki swojej głównej DL realizowanej na ekranie => i realizuje swoją DL na podstawie DL zebranych => linia skaningowa LUB ramka => READY…

c) rozpatrzyć 2 metody: praca ANTIC nad każdą jedną linią skaningową – poprzez budowanie linii skaningowej zgodnie z posiadanymi n DL do zrealizowania LUB praca ANTIC nad ramką – poprzez zbudowanie pełnej ramki, czyli własnej DL i dopiero zwyczajne, proste, standardowe linie skaningowe (standard ANTIC scanning line draw from top to bottom).

d) znaleźć metodę najszybszych na świecie okienek sprzętowych poprzez realizowanie wszystkich zebranych n DL (okienek) na jednym ekranie w pracy układu sprzętowego opartego na ANTIC standard Atari XL/XE

Inne zastosowania – jak kto lubi… oczywiste…

Np.

a) skoki dalekie do różnych DL znajdujących się w RAM przy realizowaniu jednej ramki, lub linii skaningowej

b) podprocedury ANTIC z ROM–ów, lub z RAM – poprzez wyskok z DL realizowanej do podprogramu i powrót => czyli full independent CPU ANTIC

c) zestawy gotowych DL na nośnikach wymiennych, lub w ROM–ach – do realizowania szybkich filmów pełnometrażowych w wielu oknach jednocześnie, wraz z możliwością realizowania się innych aplikacji i procesów w tym samym czasie na tym samym ekranie, w tym gry, VR, wizualizacje dowolne procesów dowolnych aktywnych in real time or in stream and in n–streams with many DLs or at one…

d) etc.

Dużo możliwości, cały wszechświat, oczywiste…

I oczywiście najszybsze i najsprawniejsze i najekonomiczniejsze na świecie, oczywiste…

ANTIC czyli, oczywiste…


Przykład budowania własnego działającego ANTIC–a w Turbo Pascal 5.5 – wyciąg z pracy nad procedurą realizującą pracę ANTIC Atari XL/XE.

ANTIC i GTIA Atari XL/XE oraz inne układy wizyjne / graficzne


Komentarze do ANTIC Atari XL/XE 8–bit w procesie dostosowania do pracy w architekturze 64–bit…


Skoro CPU mam najlepszy na świecie, jak zacząłem dowodzić w poprzednim komentarzu (potem się dokończy i sprawdzi, czy się nie mylę 100% na pewno)… musi być widać i musi być pokazane i policzone, oczywiste, inaczej to byłaby wiara, a wiara to dla czubków i samobójców i niedorozwojów, czyli śmierć i armagedon 100% guaranteed i debilizm 100%, nic innego, oczywiste… a je nie jestem i nie chcę, nigdy 100%, oczywistości, nie jestem czubek, oczywistości, ani samobójca, oczywiste, ani debil, oczywiste, brońcie Bogowie, amen… uff…

… to teraz, czy mam najdoskonalszy układ graficzny we wszechświecie, czyli ANTIC… wait… bo wydaje mi się, że tak, i 100% żadnych innych nie chcę, oczywiste… wait… trzeba sprawdzić…

[..]

Dla małego Atari, czyli Atari 65XE 8–bit układ jest doskonały (PRAWIE) i wystarczający…

Prawie, bo są jakieś ograniczenia trochę, których nie powinno być, no ale skoro tak zrobili, to trudno… i tak nie widać, że czegoś brakuje, oczywiste, czyli super, wystarcza… a na dodatek broń Boże, nie wolno narzekać, bo to byłoby już grzech i żeby tylko nie zabrali, to byłaby katastrofa, oczywiste, jak koniec świata, oczywistości… dziękować Bogu, że jest taki, jaki jest i działa i to wystarcza 100%, nikt nie narzeka, oczywiste, tylko da się zauważyć, że brakuje paru drucików, których chyba nie dodali, bo się może spieszyli, albo coś, żeby już na rynek dać, żeby aby szybciej? No nie wiem, ale takie wychodzi wrażenie, poznając ANTIC, szkoda, że nie dokończyli i zamknęli i puścili na taśmy, zanim dokończyli, no ale nic, trudno, nie wolno narzekać, a i tak jest genialny, innych nie chcę, oczywiste… wystarczyło chyba dodać inkrementację dla licznika programu ANTICA taką, jak ma CPU i byłoby super, a zostawili w pół roboty, aby szybciej chyba i wyszło, że jakoś na którymś momencie licznik wraca od nowa i kurde nie da się 100% super korzystać z genialności DL… szkoda, nie pamiętam jak to widziałem, wrócę potem, to sprawdzę, o co mi chodzi…

… może się mylę, albo źle coś zobaczyłem, ok, to potem, żeby nie zostawić, że coś, a nie pamiętam co, a że nie do końca dobrze… trzeba potem dokładnie przejrzeć, to potem… może mi się zdawało tylko… ok.

… hmm… no właśnie… ale teraz jak by nie było, chcąc skorzystać z patentu ANTIC do realizowania dowolnej grafiki możliwej we wszechświecie na architekturach 64–bit, lub n–bit dowolnych, bez znaczenia, oczywiste, aby dużo, ile by potrzeba i do czego akurat, obojętne ile, oczywiste, aby cel mieć zrobiony jaki się chce… to najważniejsze, oczywiste…

… ważne, że ANTIC zrobi i gotowe, oczywiste… i to jest super właśnie, obojętne co, ale ważne, że 100% potrzeb całego wszechświata w kwestiach obrazu, oczywistości…

… hmmm… no i to tyle właśnie… w sumie wyszło, że to koniec a propos ANTIC, samo wyszło, co by ne mówić i jak by nie zacząć, kończy się zawsze wnioskiem: ANTIC to 100% wszechświata zrealizowanego w kwestii obrazu, super, no nie?…

[..]

… I to wystarcza, no jak można chcieć więcej, skoro ma się 100%, oczywiste… nie wiadomo nawet jak określić więcej, skoro musiałoby istnieć poza rzeczywistością dostępną, oczywistości… możliwe, że i tam się da, potem sprawdzę, wait…

… no tak. Teraz trzeba by to sprawdzić praktycznie, ale nie ma czego w sumie, wystarczy porobić sobie to, co się chce, czyli nie ma czego sprawdzać, tylko robić, hmm… no właśnie.

Taki jest ANTIC właśnie… robi 100% co kto sobie wymyśli, to ma. Obojętne 100%. W kwestii obrazu nic więcej nie istnieje, oczywiste…

Można sobie niezły kokpit rakiety kosmicznej zrobić w ramach testów… jak w rakiecie na przykład… tu jeden monitorek, tu drugi, tam setki innych małych, tam tysiące innych podglądów, jak TV Pana Boga… ANTIC 100% realizuje i pyta, czy jeszcze coś ma wyświetlić?…

Taki jest ANTIC właśnie…

Inne systemy obróbki obrazu do wyświetlenia nie są brane pod uwagę, ANTIC je może wrzucić w podgląd na bocznym okienku, jeśli komuś potrzeba… oczywiste…

Ciekawe, ile rozkazów by się przydało sensownie praktycznie raz dodanych do listy tych kilku, co ma ANTIC, czyli więcej niż JMP i ten drugi JMP – z oczekiwaniem na powrót pionowy, zdaje się, VJMP jakiś…

… LMS i dwa przesuwy skrolowe góra–dół LUB lewo–prawo… no i puste linie… i teraz co by można dodać do tych rozkazów, żeby mieć Super Graph Processor ANTIC n–bit?

CPU6502 ma 56 rozkazów adresowanych na tyle sposobów, że wychodzi prawie 256 różnych rozkazów w sumie…

ANTIC ma tych kilka zaledwie, czyli 6, czy 14 ( z ‚trybami’ dla pustych linii, powiedzmy… hmm…)? Około jakoś… potem się policzy w sumie… nie wiem… nie znam się na razie…

W każdym razie ok… trzeba by dodać z kilkanaście rozkazów, np. do 3D coś, albo skoki w ROM–y, żeby realizował własne unity graph ANTIC, 2D, 3D, 4D, VR, etc. etc.

… ale to wystarczy ten JMP w sumie, ale on tylko po DL skacze… hmm… no właśnie, to doda się jakiś dodatkowy JMP_far, żeby z procedur własnych sprzętowych realizował obraz technikami dowolnymi i funkcjami programowymi cokolwiek kto chce i powrót (RETURN) i dalej obraz… wtedy 100% Super Graph Processor ANTIC wychodzi. Co kto che, to ma, a można podmienić ROM–y graficzne, i stąd ANTIC jest 100% pełnym, uniwersalnym i w pełni wystarczającym Procesorem Graficznym wszech czasów, jedynym istniejącym sensownym, reszta to zabawy studentów najwyżej, co się uczą dopiero, oczywiste i próbują samodzielnie coś próbować, oczywistości…

ANTIC 100% wszystko robi, warto poznawać i próbować samemu, oczywiste… żeby poznać ANTIC… i żeby zobaczyć i zrozumieć, że to patent standard 100% full graph machine standard ISO minimum full czyli, które robi wszystko, co możliwe i więcej się nie da z przyczyn nieistnienia tego, co niemożliwe, oczywiste…

Hmm… ok. Potem sobie porównam z jakimiś przykładowymi procesorami graficznymi, żeby wiedzieć, że nie istnieje żaden na świecie, który mógłby chcieć się pytać o możliwość sprawdzenia, czy może mógłby być lepszy… raczej nie, oczywiste… ale sprawdzić się można, oczywiste, zapraszamy…

OK.

ANTIC rules 100%.

Potem to zbiorę i pokażę, dlaczego tak jest i że to oczywiste, jak widać, oczywiste, jak się nie pokaże, to nikt nie wie o czym mowa, oczywiste…

OK, READY
[]

Inne układy jeszcze trzeba sprawdzić… ciekawe, czy istnieje w Atari 65XE coś, co nie jest doskonałe? Chociaż jedna rzecz… sukcesywnie sprawdzając, może znajdę, zobaczymy, na razie nie widać, ok…

Wolne…

Potem dalej…

REM Free time… coffee…

RUN
[]

And GTIA… perfect cooperation with ANTIC, let them be & work together forever… as they like and do… both always… genial common work to create Full TV Paradise for all… nothing remains anywhere in the whole existing… ANTIC with GTIA does all 100% what possible… the rest can be only visualized in its nonexistence… if to anyone needed… according to CPU and DL commands… ANTIC does… with GTIA – as must done be, just…

So IS.

READY
[]

RUN
[]

<RETURN>

Processing…

pl.wikipedia.org/wiki/ANTIC


… potem do porównania współcześnie stosowane procesory graficzne… czym się różnią od ANTIC…

pl.wikipedia.org/wiki/Procesor_graficzny


… i w kwestii ulepszeń original ANTIC Atari 65XE (dodanie rozkazów i funkcji graficznych własnych do ANTIC)… do porównania używane współcześnie…

pl.wikipedia.org/wiki/GPGPU


I ogólnie przegląd, jak ANTIC ma się do reszty podobnych procesorów na świecie istniejących…

pl.wikipedia.org/wiki/Karta_graficzna


… a potem zastosowanie DL ANTIC do realizowania sprzętowych Windows, poprzez użycie wielu niezależnych DL przygotowywanych samodzielnie przez każdy proces systemu i kierowanie do ANTIC do wykonania na ekranie => multiDL => screen… – powinny być najszybsze sprzętowe Windows na świecie, oczywiste…

… każdy proces, lub aplikacja pracująca w swoim oknie o dowolnych parametrach swojej DL, gdzie prezentuje wyniki, robi u siebie na swojej DL, a lista DL aktywnych jest wrzucana na procesor graficzny 50 razy na sekundę i wyświetlane są z jednej DL która rozmieszcza sobie wszystkie DL aktywne u siebie na przed–wyświetlanej DL ostatniej jednej – wspólnej dla jednego screen aktywnego wyświetlanego… => i tak 50 razy na sekundę, czyli standard ANTIC robi najszybsze Windows sprzętowe na świecie, oczywiste, OK. READY[].

Przyda się…

Będzie (Windows) Atari ANTIC DL Graph Tech System…

oraz (Windows) Atari ANTIC multi–DL Graph Tech System…

Potem się to opatentuje razem z pozostałymi technologiami i metodami przy całości projektu Atari 64–bit… na bazie Patentu Skalowania Technologii z przykładem 8–bit LUB m–bit => 64–bit LUB n–bit (marzec ‚2015).


Wnioski podsumowujące: ANTIC spełnia nadal 100% zapotrzebowania całej ludzkości i wszechświata na prezentację obrazów na ekranach dowolnych w zakresie 100% możliwych potrzeb nawet potencjalnych jeszcze nie określonych współcześnie. OK. RUN[].


[dodać metodę wielu okienek na jednej DL dla ANTIC: get DL–list => show all DLs according to DL–list with the priorities (visible hierarchy), means the first visible to the last visible (show only visible parts, means check the res of each window and draw, to the last possible visible, the rest is not visible => return from the procedure (screen READY)].


• 17 wrzesień o 01:22

Informatycy, albo Microsoft, a nawet inni od systemów okienkowych, na pewno mogliby chcieć wiedzieć, jak działa ten system okienek sprzętowych – bardziej w szczegółach, oczywiste. I czy da się to łatwo i jak konkretnie (wystarczy pokazać, lub opowiedzieć – jak to działa w sumie, oczywiste) zastosować, lub wykorzystać w swoich systemach okienkowych i czy to w czymś przyspieszy, pomoże, ułatwi, lub nie, i co przykładowo konkretnie na przykład i jak… etc., oczywiste…

17 wrzesień o 01:28

Pewnie tak, chyba, bo nie wiem, na jakiej zasadzie działają inne systemy okienkowe, softwarowe najpewniej, czyli MS Windows np., bo innych nie znam w sumie… ale może jeśli robią okienka softwarowo, to zwolniliby sobie 100% zajętości / lub obciążenia zasobów swoich systemów, w których muszą zajmować się obsługą okienek, oczywiste, czyli => mogą wyciąć ze swoich systemów wszystkie 100% funkcje związane z obsługą ‚windows’, oczywiste, bo to automatycznie się robi samo – jako standard w ANTIC–64, oczywistości… nie trzeba o tym myśleć, ani się zajmować 100%, oczywiste… hmm…

… no właśnie, to zależy, czy inni robią okienka programowo, czy to procesory robią same?… to różnica właśnie… software nie musi zajmować się okienkami i ich wyświetlaniem w zakresie pełnym absolutnym 100%, oczywiste… czyli tu by mogli skorzystać, gdyby ich systemy robiły cokolwiek programowo, bez sensu byłoby robić cokolwiek programowo, oczywiste…

17 wrzesień o 01:42

System multiDL działa prosto: każdy uruchamiany proces ma swój ekran własny, czyli swoją DL i zwyczajnie robi swoją pracę u siebie na swoim ekranie, wszystkie uruchomione w systemie procesy mają tak samo niezależnie, jak osobne komputery zupełnie nie związane ze sobą czymkolwiek, oczywiste… każdy komputer ma swój monitor, lub ekran i sobie na nim pracuje, na własnym czyli, oczywiste…

… i ANTIC–64 jedynie zbiera sobie w swojej pracy własnej niezależnej od CPU i innych układów, oczywiste, wszystkie DL 50, albo więcej razy na sekundę z dodatkiem na przerzucenie na swoją DL własną (ostatnią), czyli wyświetlaną przez ANTIC na ekranie fizycznym, ile kto chce, oczywiste… i wpisuje je ładnie po kolei według informacji w tych Display Listach, gdzie one są widoczne (zaczepienie na ekranie głównym) i zgodnie z szerokością i wysokością każdej DL osobnej zbieranej do wyświetlenia na ekranie głównym realnym (na monitorze fizycznym dla ANTIC–64 czyli) oraz uszeregowaniem po kolei – która DL jest pod którą, jak w MS Word jest przykładowo ‚kolejność obiektów’, że ‚przesuń na wierzch’, ‚przesuń do tyłu’, itp., etc.– każdy wie, oczywiste…

… i ANTIC sobie bierze po kolei zebrane Display Listy do wyświetlenia i sobie bierze pierwszą widoczną najpierw, tę na wierzchu => i wpisuje w swoją DL główną, oczywiste… potem bierze kolejną => i wpisuje tylko tam, gdzie jeszcze ma pusty ekran, czyli gdzie nie wpisał wyższych w hierarchii, czyli tych widocznych na wierzchu, oczywiste… i tak po kolei, jak już wpisze wszystkie DListy na swoją DL główną, albo stwierdzi, że nie ma już wolnego miejsca na swojej DL, czyli na ekranie do wyświetlenia, no to wskakuje na swoją DL gotową samodzielnie sobie przygotowaną dla siebie na jej początek…

… i RUN[] => standard ANTIC frame cycle => GOTOWE.

… ekran pokazany na monitorze, oczywiste… i tak 50 razy na sekundę, albo więcej, zależy jaki się zegar podłączy, może być PAL / SECAM / NTSC coś tam, inne te dziwne i dowolne, jakie kto lubi, lub ma, oczywiste…

… no i to tyle… ANTIC jest super…

… i umie nawet sam sobie przygotować swoją DL do zrealizowania dzięki procedurom swoim w ROM własnym ANTIC–64 ROM – np. 3D, 4D, VR, Movies, wszystko tam jest, wystarczy dać info na DL jako rozkaz skoku do procedury ANTIC i ANTIC sobie skacze, sam sobie robi DL, a potem sam ją sobie wykonuje, sam wszystko robi, wystarczy powiedzieć co, oczywiste… no właśnie…

… Super Graph Processor ANTIC to jest… wszystko robi sam…

… genialne, no nie? Mi się podoba… mnie czyli, oczywiste, albo nie, obojętne, ok…

READY

[]


DS`.PL.EU.’2015–16


(tmp notes) ANTIC-64 Tech Documentation – Confidential ANTIC ‚1982 Based